loader image

علائم بیماری قلبی در مراحل اولیه

Category: اخبار

یافته های جدید محققان دانشگاه مونت رویال، نشان دادن: سطوح بالای گلبول های سفید خون در بزاق، با یک نشانگر بیماری قلبی عروقی در مراحل اولیه مرتبط است.

پریودنتیت، شکل شدیدی از عفونت لثه است که منجر به التهاب بافت های اطراف لثه می شود. مطالعات پیشین نشان داده بودند که این بیماری، با اختلالات قلبی عروقی مرتبط است. اخیرا دانشمندان دریافتند: التهاب شدید لثه که با سطوح بالای گلبول‌ های سفید خون در بزاق مشخص می شود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

در این مطالعه، محققان داده های ۲۸ فرد غیر سیگاری بین ۱۸ تا ۳۰ سال که سابقه بیماری لثه نداشتند را تجزیه و تحلیل کردند؛ تیم تحقیقاتی از یک دهانشویه برای تشخیص ارتباط بین سطح گلبول های سفید خون در بزاق و علائم خطر بیماری قلبی عروقی استفاده کردند و دریافتند که سطوح بالای این سلول ها با گشاد شدن شریان ها و سلامت عروق خونی ضعیف تر، مرتبط است.

پژوهشگران توضیح دادند: پریودنتیت یک عفونت شایع لثه است؛ ما تصور می کنیم که عوامل التهابی ممکن است از طریق لثه وارد جریان خون شده و به سیستم عروقی آسیب برسانند. گشاد شدن شریان‌ ها یکی از عوامل کلیدی خطر قلبی عروقی محسوب می شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در بیماران افزایش می دهد.

محققان اظهار داشتند: این یافته ها بر اهمیت مراجعه منظم به دندانپزشک و نقش رعایت بهداشت دهان و دندان در سلامت قلب تاکید می کنند.

یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله Frontiers in Oral Health منتشر شده اند.